zbiorniki jednopłaszczowe

Zbiorniki jednopłaszczowe i dwupłaszczowe – porównanie

Bardzo uniwersalnymi produktami, które od wielu lat wykorzystywane są nie tylko w różnych branżach, ale także i na naszych prywatnych podwórkach, są zbiorniki do przechowywania cieczy. Ich konstrukcje dają możliwość na bezpieczne składowanie zarówno wody, jak i szkodliwych dla środowiska cieczy i substancji. Wśród wspomnianych, szczególnych rozwiązań znaleźć możemy zbiorniki jednopłaszczowe i dwupłaszczowe.

Ze względu na swoje przeznaczenie, zarówno zbiorniki dwupłaszczowe, jak i jednoplanszowe zazwyczaj produkowane z lekkich, lecz bardzo wytrzymały tworzyw, które w standardzie zostały również wyposażone w specjalne oprzyrządowanie do dystrybucji cieczy. Mimo, że zewnętrznie ciężko je od siebie rozróżnić to tak naprawdę w sposób zasadniczy różnią się od siebie konstrukcją, przez co z każdy z wyżej wymienionych zbiorników znajduje zupełnie inne zastosowanie. Czynnikiem determinującym fakt, czy w danej sytuacji sięgniemy po zbiornik jednopłaszczowy, czy też zbiornik dwupłaszczowy jest rodzaj magazynowanej cieczy/substancji. Oczywiście nie wolno zapominać, że warto wybrać te produkty stworzone przez renomowane firmy takie jak Swimer lub Sibuso, które są gwarancją najwyższej jakości i skuteczności.

Charakterystyka i zastosowanie zbiorników jednopłaszczowych

Konstrukcja zbiorników jednopłaszczowych została oparta na pojedynczej warstwie ściany. Ich podstawową rolą ze względu na wspomnianą budowę, jest magazynowanie wody deszczowej i pitnej, nawozów płynnych, olejów oraz syropów. Jednak niezależnie od rodzaju przechowywanej cieczy/substancji wymogiem jest, aby tego typu zbiorniki zapewniały szczelność i higieniczność. Z kolei w przypadku magazynowania nawozów płynnych należy także zadbać o ich efektywną ochronę przeciwkorozyjną, co jest ściśle związane z oddziaływaniem agresywnych składników chemicznych. Występują w szerokim zakresie pojemności i dają możliwość połączenia kilku zbiorników jednopłaszczowych w jeden spójny system o pojemności idealnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

​ Charakterystyka i zastosowanie zbiorników dwupłaszczowych

Jak ich sama nazwa może wskazywać/sugerować, mamy do czynienia ze zbiornikami zbudowanymi z dwóch warstw ściennych, pomiędzy którymi obecna jest pusta przestrzeń. Wspomniane rozwiązanie konstrukcyjne stanowi swego rodzaju dodatkową ochronę przed ewentualnym wyciekiem magazynowanej cieczy poza obręb zbiornika, ponieważ w przypadku braku szczelności substancja przemieszcza się w pustą przestrzeń pomiędzy dwiema warstwami ścian. Budowa zbiorników dwupłaszczowych sprawia, że stanowią one idealne rozwiązanie w przypadku tych wszystkich miejsc, w których zachodzi konieczność magazynowania materiałów:

• chemicznych;
• łatwopalnych;
• oraz takich, które mogą doprowadzić do skażenia środowiska.