Czy w moim samochodzie znajduje się zbiornik na AdBlue? Tego typu pytania często zadają sobie posiadacze nie tylko samochodów ciężarowych, ale – coraz częściej – również i nowych osobówek. Sprawdźmy zatem, czym jest ów mityczny dodatek i jaka jest jego rola w układzie odprowadzania spalin.
Czym jest AdBlue – podstawowe informacje
AdBlue to płyn, który stosuje się wyłącznie w układach SCR, czyli tzw. selektywnej redukcji katalitycznej. Układy te stosuje się w pojazdach już od 2011 roku. Dzięki nim szkodliwe cząstki tlenków azotu są neutralizowane i zobojętniane na drodze reakcji chemicznej. Czym jest AdBlue? To płyn, który jest połączeniem mocznika syntetycznego (32,5% składu) oraz wody zdemineralizowanej (67,5% składu).
Gdzie stosuje się AdBlue?
Które samochody mają AdBlue? Płyn ten stosuje się wyłącznie w pojazdach wyposażonych w silnik Diesla, które jednocześnie posiadają układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR. W praktyczne oznacza to, że płynem tym zasilamy samochody ciężarowe, osobowe i autobusy produkowane od roku 2011, które spełniają normę emisji spalin Euro5 i w pojazdach z silnikiem Diesla, które produkuje się od 2015 roku zgodnie z normą spalin Euro6.
Posiadacz samochodu może z łatwością sprawdzić, czy jego pojazd (ciężarowy lub osobowy) wymaga dodawania płynu AdBlue. Wystarczy zajrzeć do instrukcji. Jeśli wymaga ona użycia AdBlue, to w pojeździe będzie zamontowany specjalny wlew dla tego płynu, który najczęściej umiejscowiony jest tuż obok korka paliwowego.
Dlaczego AdBlue jest taki istotny?
Dlaczego AdBlue w ciężarówkach staje się normą? Dlatego, że dzięki nim – w warunkach bardzo wysokiej temperatury – płyn ten miesza się ze spalinami, co prowadzi do powstania reakcji chemicznej z tlenkami azotu. Brak tegoż płynu może doprowadzić do uszkodzenia takich komponentów jak np. filtry DPF-FAP, co – jak wiadomo – jest bardzo kosztowną i problematyczną usterką. Samochody ciężarowe często pobierają AdBlue bezpośrednio z bazy, wykorzystując do tego celu firmowy zbiornik na AdBlue 1500l. W naszej ofercie znajdą Państwo również wiele innych pojemników, które mogą zmieścić np.:
Funkcjonalnym rozwiązaniem jest również pompa ręczna AdBlue, dzięki której kierowca może samodzielnie pobrać płyn ze zbiornika i uzupełnić go przed wyruszeniem w trasę. Jego obecność w bazie usprawnia przygotowanie auta do drogi i tym samym przewóz towarów, gdyż kierowca nie musi tankować płynu bezpośrednio na stacji benzynowej.
Reasumując, płyn AdBlue jest niezbędny, biorąc pod uwagę obecne wymogi dotyczące niskich norm emisji pojazdów ciężarowych i niektórych osobówek.