Inwestycje w przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się wśród Polaków wciąż rosnącą popularnością. Instalacje te są nowoczesną alternatywą dla szamb i w dalszej perspektywie – dużo tańszym zamiennikiem dla miejskich instalacji odprowadzających ścieki. Na jakie zatem rodzaje oczyszczalni może zdecydować się zwykły Kowalski i jak bardzo uszczupli to jego budżet?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – najważniejsze rodzaje
Wybór rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest prosty i z pewnością nie powinien być przypadkowy. Kształt instalacji odprowadzenia ścieków zależy od rodzaju gruntu, na którym stoi budynek, rozmiaru gospodarstwa domowego (liczby członków rodziny), a także powierzchni działki.
- Oczyszczalnia drenażowa – to najprostszy i najtańszy wariant przydomowej oczyszczalni ścieków. Składa się on z filtra wstępnego (wypełnionego najczęściej piaskiem i żwirem), a także systemu rur drenażowych. Zasada działania tego systemu jest bardzo prosta: ścieki przez filtr wstępny wpadają do specjalnych, perforowanych rur, które umieszczone głęboko pod ziemią oddają pozostałe zanieczyszczenia do gruntu. W ten sposób są one poddawane naturalnym procesom rozkładu biologicznego. Oczyszczalnie drenażowe instaluje się na stosunkowo dużych działkach, gdzie występują grunty półprzepuszczalne (np. piaskowo-żwirowe).
- Biologiczna oczyszczalnia ścieków – to instalacja, która wykorzystuje do rozkładu ścieków naturalne procesy biologiczne. Inwestorzy decydują się na nią wówczas, gdy rozmiar działki jest zbyt mały, by pomieścić całą oczyszczalnię drenażową. Wariant biologiczny może występować w trzech różnych konfiguracjach. Najczęściej spotykaną odmianą tych oczyszczalni jest wariant hybrydowy, w którym do oczyszczenia wykorzystuje się zarówno osad czynny, jak i pasywne złoże biologiczne. Mniej zaawansowane oczyszczalnie wykorzystują jedynie technologię aktywną (czynną) lub pasywną. Dzięki oczyszczalniom biologicznym można uzyskać wodę odpowiednią do np. podlewania kwiatów w ogrodzie.
- Ekologiczna oczyszczalnia ścieków – to instalacja, w której wykorzystuje się rośliny wodolubne do naturalnego rozłożenia wszystkich zanieczyszczeń. Atutem tych oczyszczalni jest możliwość zastosowania ich na każdym rodzaju gruntu. Poza tym warto podkreślić, że roślinna, przydomowa oczyszczalnia ścieków może oddawać zanieczyszczenia w taki sposób, aby wpływały na wzrost roślin i pośrednio kształtowały estetykę ogrodu.
Ile to kosztuje?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków generują znacznie niższe koszty niż np. szamba i miejskie instalacje ściekowe. Jak zwykle najwięcej kosztów generuje sam montaż oczyszczalni. Zależnie od wybranego wariantu koszt budowy wyniesie:
- w przypadku oczyszczalni drenażowych – od 7 do 10 tysięcy złotych,
- w przypadku oczyszczalni biologicznych – od 7 do 12 tysięcy złotych,
- w przypadku oczyszczalni roślinnych – od 15 tysięcy w górę.
Poza tym trzeba też liczyć się z dodatkowymi wydatkami takimi jak koszt wykonania projektu (od 400 do 800 złotych), koszt usuwania osadów z osadników (około 120 złotych rocznie), a także z kosztem stosowania preparatów antybakteryjnych (około 60 złotych rocznie).
Jak widać, przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko inwestycja w ekologię, ale też we własną kieszeń.