Przechowywanie oleju napędowego powinno odbywać się zgodnie z przepisami. Niestety, korzystanie z nieprzystosowanych do tego zbiorników nadal jest często spotykanym zjawiskiem, które może skończyć się katastrofą. W końcu źle przechowywane paliwo jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia i życia, ale przede wszystkim dla środowiska. Chcąc zachować bezpieczeństwo, warto zainwestować w odpowiedni zbiornik na olej napędowy.
Przechowywanie oleju napędowego według przepisów
Prawo wyraźnie wskazuje, że olej napędowy należy przechowywać w specjalnie do tego przystosowanych zbiornikach. Zbiornik dwupłaszczowy na paliwo jest wykonany z materiałów ognioodpornych, które odprowadzają ładunek statycznej elektryczności oraz pozwalają na szczelnie ich zamknięcie.
Właściciele przedsiębiorstw czy gospodarstw rolnych, z racji dużego zapotrzebowania na olej powinny wykorzystywać do jego przechowania zbiornik na paliwo 2500l bądź zbiornik na paliwo 5000l. Zbiorniki te nadzorowane są przez Urząd Dozoru Technicznego, za co pobierane są opłaty. Przepisy wskazują również dokładnie dopuszczalną odległość zbiorników od budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych.
Zbiornik na paliwo mobilny
Najnowocześniejsze zbiorniki na paliwo, prócz swojego wykonania z wysokiej jakości materiałów, charakteryzują się również swoją mobilnością. Ich prosta obsługa i niezwykłe bezpieczeństwo w obsłudze sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.
Mobilny zbiornik na paliwo jest najczęściej wykorzystywany przez gospodarstwa rolne. Dzięki jego ergonomiczności możemy bardzo łatwo go przetransportować w miejsce docelowe. Jest to bardzo duże ułatwienie podczas żniw, ponieważ nie wymusza powrotu pojazdu z pola do miejsca tankowania. Skutkuje to brakiem przestojów, które znacznie opóźniają pracę.
Gdzie kupić zbiornik na olej napędowy?
Zbiorniki na olej napędowy nie są małym wydatkiem. Jednakże ich właściwości znacznie ułatwiają pracę. Poza tym są one najbezpieczniejszą formą przechowywania oleju napędowego. Najczęściej polecanymi producentami zajmującymi się dystrybucją zbiorników są: Sibuso, Swimer.
Pierwszy z nich oferuje produkty trwałe, bezpieczne i kompaktowe, które są zgodne z Dyrektywą Maszynową nr 2006/42/WE. Jego produkty to dwupłaszczowe zbiorniki służące do dystrybucji oraz magazynowania oleju napędowe. Ich złożona konfiguracja techniczna odnosi się przede wszystkim do wymagań, jakie stosowane są w przypadku maszyn.
Drugi z producentów pochodzi z Torunia i jest laureatem wielu nagród. Jego produkty służą do magazynowania oraz wewnętrznej dystrybucji oleju napędowego, wody czy nawozów azotowych.
Ile kosztuje zbiornik na olej?
Aby stać się właścicielem zbiornika na olej napędowy, należy zainwestować średnio około 8 000 zł. Cena zbiorników uzależniona jest od jego pojemności. Warto wiedzieć, że każdy ze zbiorników ma gwarancję szczelności oraz osprzętu.