Twój koszyk
kolektor słoneczny na wodę

Jak działają kolektory słoneczne ciśnieniowe i gdzie się przydają?

Kolektor słoneczny to prosty, a zarazem skuteczny sposób na podgrzanie wody użytkowej lub grzewczej. Jest to urządzenie, które magazynuje energię cieplną emitowaną przez światło słoneczne, a następnie przekierowuje je do instalacji pracujących wewnątrz budynku. Jak działa ten system? W jaki sposób pracują kolektory próżniowe, zwane też ciśnieniowymi?

Zasada działania kolektora słonecznego

Ogólna zasada działania kolektorów słonecznych polega na pochłonięciu ciepła i jego transmisji za pomocą czynnika roboczego do zbiornika z wodą. W przypadku zestawów ciśnieniowych używa się do tego celu substancji, która podobnie jak np. w pompie ciepła pochłania i oddaje energię, zmieniając jednocześnie stan skupienia.

Praca kolektora – na czym polega?

Jak działa kolektor słoneczny ciśnieniowy? Jest to panel, który składa się z rurek próżniowych i umieszczonych w nich rurek cieplnych. W skład zestawu wchodzi też:

  • absorber, czyli substancja zwiększająca wchłanianie energii cieplnej,
  • izolacja termiczna, która zapobiega niepożądanemu rozprzestrzenianiu się ciepła wewnątrz instalacji.

Przyjmując ciepło, kolektor słoneczny ciśnieniowy ze stali nierdzewnej przekazuje je do czynnika roboczego, dzięki czemu substancja zaczyna parować. Następnie gaz jest przekazywany dalej (do wymiennika ciepła), gdzie ulega skropleniu i schłodzeniu. Wzrost ciśnienia wewnątrz instalacji pozwala zwiększyć wydajność instalacji nawet o kilkanaście procent. Duża efektywność pracy przekłada się na możliwość zasilenia większego zbiornika wody (np. 100, 150 lub 200 litrów).

Rodzaje kolektorów ciśnieniowych

Kolektory dzielą się na dwa rodzaje: grawitacyjne, w których obieg czynnika wymuszany jest przyciąganiem ziemskim i napędzane elektrycznie, gdzie ruch czynnika jest wzbudzany przez pompę. Zaletą urządzeń grawitacyjnych jest prostota i niższa cena montażu. Niestety, brak pompy wiąże się z koniecznością postawienia zbiornika nad kolektorem. Z kolei kolektory zasilane elektrycznie nie mają takich ograniczeń i jednocześnie zapewniają wyższą wydajność.

Ile kosztuje kolektor słoneczny ciśnieniowy? Za urządzenie wyposażone w zbiornik o pojemności 150 litrów trzeba zapłacić od 3 do 4 tysięcy złotych.

Kolektor ciśnieniowy a zima – co warto wiedzieć?

Czy kolektory słoneczne działają w zimie? Tak, aczkolwiek nie można zapominać, że ich wydajność będzie znacznie niższa niż latem. Co więcej, nie można zapominać, że w porze niskich temperatur rury i zbiorniki z wodą są narażone na rozsadzenie. Jak zabezpieczyć kolektor słoneczny ciśnieniowy na zimę? Można to zrobić na dwa sposoby:

  • spuszczając wodę z instalacji,
  • montując w zbiorniku czujnik, który po obniżeniu temperatury będzie aktywował grzałkę.

Reasumując, kolektory ciśnieniowe to prosty sposób na obniżenie rachunków za energię.