Czy każdy rolnik musi mieć zbiornik na paliwo?

Zapas paliwa w gospodarstwie rolniczym to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Nie zawsze każdą maszynę da się szybko zatankować na stacji paliw, a to oznacza konieczność przechowywania paliwa na terenie własnego gospodarstwa rolnego.

Gdzie rolnik może przechowywać paliwo?

Zacznijmy od tego, że duże zbiorniki dwupłaszczowe (np. do zakopywania w ziemi) nie są niezbędne do przechowywania paliw. Benzynę i olej napędowy można trzymać np. w garażu, ale wiąże się to z pewnymi obostrzeniami. W obiektach wolnostojących o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych, można przechowywać maksymalnie 200 litrów, a w obiektach innych niż wolnostojące – 60 litrów paliw płynnych. Nie jest to dużo, zważywszy na potrzeby takich maszyn jak, chociażby średniej wielkości ciągnik. Poza tym trzeba pamiętać, aby paliwo w garażu przechowywać w pojemnikach do sprzedaży detalicznej. Dlatego w praktyce nawet niewielki zbiornik dwupłaszczowy na paliwo jest dużo lepszym rozwiązaniem niż lokowanie paliwa w niebezpiecznym garażu.

Zbiornik dwupłaszczowy – konstrukcja i zastosowanie

Istotą zbiornika dwupłaszczowego nie jest jedynie specjalna, dwuwarstwowa struktura jego ścian. Przykładowo firma Swimer wprowadziła na rynek zbiorniki wyposażone w gotowy układ dystrybucyjny, który zasilany jest napięciem 230 V. Układ ten składa się z pompy, węża ssawnego, filtra puszkowego, a także pistoletu, węża dystrybucyjnego i przepływomierza cyfrowego. Co więcej, zbiornik ten może pomieścić nawet do 10 000 litrów paliwa, co jest wartością wystarczającą nie tylko w przypadku gospodarstwa rolnego, ale też dużej firmy logistycznej. Podobne rozwiązania wprowadza firma Sibuso, która produkuje zbiorniki ze wbudowaną szafą dystrybucyjną.

Dlaczego warto mieć zbiornik dwupłaszczowy?

  1. Zbiornik jest wyprodukowany z wytrzymałego tworzywa sztucznego — polietylenu, który jest odporny na działanie płynnych substancji ropopochodnych.
  2. Zbiornik posiada dwuwarstwową konstrukcję, zgodnie z aktualnymi przepisami.
  3. Dzięki zbiornikowi paliwo jest chronione przed deszczem, przypadkowym rozlaniem itd.
  4. Wewnątrz zbiornika często montuje się urządzenia i czujniki np. do zdalnego pomiaru ilości pozostałej cieczy.
  5. Pojemnik pozwala na łatwą dystrybucję paliwa. Jego stosowanie wiąże się z oszczędnością czasu, pieniędzy i przestrzeni.

Przeznaczony do zastosowań rolnych zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy może zostać wkopany w ziemię lub postawiony bezpośrednio na gruncie. Jest całkowicie odporny na promieniowanie UV i inne, niekorzystne zjawiska pogodowe.