Jak ogrzewać wodę użytkową

Jak ogrzewać wodę użytkową komfortowo, tanio i ekologicznie?

Wodę użytkową można podgrzać na kilka sposobów. Najczęściej używa się do tego celu kotła dwufunkcyjnego, który emituje ciepło na skutek spalania paliwa. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest kolektor słoneczny, który podgrzewa wodę w sposób tani i ekologiczny.

Jak działa kolektor słoneczny do wody?

Jak ogrzewać wodę kolektorem? Nowoczesne kolektory słoneczne do wody dzielą się na dwa rodzaje: bezciśnieniowe i ciśnieniowe. Te pierwsze są prostsze w budowie i montażu. Wewnątrz nich krąży czynnik roboczy (lub woda), który przenosi ciepło z ogrzewanych energią Słońca paneli do wymiennika ciepła. W tym przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniem o stosunkowo niewielkiej wydajności. Jest ono polecane zwłaszcza do basenów, których objętość jest stosunkowo niewielka.

Urządzenia ciśnieniowe działają nieco inaczej. Pozyskiwane przez nie ciepło jest wykorzystywane do podgrzewania czynnika roboczego, który na skutek tego procesu paruje i jest przekazywany do wymiennika ciepła. Tam ulega schłodzeniu (skropleniu), oddając ciepło do wody. Ciśnieniowy kolektor słoneczny na ciepłą wodę to urządzenie o dużej wydajności, które jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na ciepłą wodę użytkową (C.W.U.).

Z czego składa się instalacja kolektora słonecznego?

Kolektor słoneczny to tylko część większego zestawu. W jego skład wchodzi szereg elementów, których zadaniem jest monitorowanie temperatury czynnika, tłoczenie go, a także sterowanie pracą całego systemu. W skład zestawu wchodzą najczęściej następujące elementy:

  • kolektor słoneczny,
  • sterownik solarny,
  • pompa lub grupa pompowa,
  • stelaż do naczynia przeponowego (wraz ze zbiornikiem wyrównawczym),
  • zawór dla zbiornika wyrównawczego,
  • złączki dla kolektorów,
  • przyłącze do instalacji wodociągowej,
  • płyn (czynnik roboczy).

Dlaczego warto korzystać z kolektora słonecznego?

Kolektor słoneczny pozwala ekologicznie ogrzewać wodę i to bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek wydatków. Instalacja jest dostępna dla małych, średnich oraz dużych gospodarstw domowych. Woda użytkowa w układzie może być używana zarówno latem, jak i zimą. W trakcie zimowych miesięcy ilość ciepła jest mniejsza, ale wystarczająco duża, by efektywnie wspomóc domową instalację C.W.U.. Z kolei w porze letniej woda użytkowa jest wystarczająco gorąca, by zaspokoić potrzeby nawet kilkuosobowej rodziny. Oczywiście wydajność systemu będzie zależna od liczby kolektorów i pojemności zbiornika na ciepłą wodę.

Jak ogrzewać wodę w prosty i ekologiczny sposób? Dzięki kolektorowi można podgrzać ją w sposób szybki i efektywny.