Twój koszyk

Zastosowanie nawozów płynnych w uprawie sadowniczej i winorośli

Sadownictwo, w tym uprawa winorośli wymaga stosowanie odpowiednich nawozów, które mają duży wpływ nie tylko na sam smak owoców, ale co ważniejsze również na wzrost i rozwój krzewów oraz obfitość owocowania. Stosowanie nieodpowiednich środków, a co gorsza ich brak przekłada się na niższą jakość owoców oraz mniejsze plony. Abyśmy mogli cieszyć się słodkimi i dorodnymi winogronami, należy krzewom zapewnić wszelkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Dlatego też nawożenie powinno być oparte o analizę chemiczną gleby.

Czy nawożenie wpływa na smak winorośli?

Smak owoców winorośli uzależniony jest tak naprawdę od kilku czynników, tj.:

  • nawożenia i podlewania,
  • cech genetycznych poszczególnych odmian,
  • żyzności i rodzaju gleby,
  • nasłonecznienia stanowiska.

Mając powyższe na względzie, nie możemy również zapominać, że niemniej ważną rolę odgrywa także dobra kondycja roślin przez cały okres wegetacyjny. Jeżeli zapewnimy optymalną ilość składników pokarmowych, liście winorośli będą duże, ciemnozielone, prawidłowo wykształcone, dzięki czemu wiemy, że w pełni korzysta z fotosyntezy. We wspomnianym procesie z wody i dwutlenku węgla z udziałem światła słonecznego w tkankach winorośli powstaje tlen i cukier. Niemniej istotna na smak winogron jest również temperatura w sezonie wegetacyjnym oraz jej różnice między dniem a nocą pod koniec dojrzewania.

Jakie nawozy do winorośli są najlepsze?

Jeżeli chodzi o sadownictwo, a w szczególności o uprawę winorośli, to powinniśmy pamiętać o starannym doborze nawozów. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku mogą okazać się nawozy płynne, które zwierają więcej fosforu oraz potasu niż azotu. Da to gwarancję, że pędy winorośli będą mocne, kwiatów i owoców jest dużo, a liście mają soczyście zielony kolor. Nic więc dziwnego, że wielu fachowców w tej dziedzinie poleca takie produkty, jak nawóz płynny, którego receptura została opracowana specjalnie pod potrzeby tego typu krzewów.

Nawozy płynne w sadownictwie

Doskonałą alternatywą dla nawozów stałych, których wykorzystanie w sadownictwie na przestrzeni kilku ostatnich lat w znacznym stopniu wzrosło ze względu na liczne zalety, są nawozy płynne. Wspomniane produkty są łatwe w mieszaniu i aplikacji. Zazwyczaj są także lepiej przyswajane przez uprawy niż nawozy stałe, na co duży wpływ ma nie tylko powierzchnia kontaktu, ale także fakt, że tego typu środki nie wymagają uprzedniego rozpuszczenia. Należy jednak pamiętać, że nawozy płynne muszą być stosowane, transportowane i przechowywane ze szczególną ostrożnością. W tym przypadku doskonale sprawdzają się specjalne zbiorniki do nawozów płynnych RSM, które pod względem właściwości oraz długości użytkowania, przewyższają klasyczne zbiorniki stalowe. Poza tym wspomniane zbiorniki na nawozy płynne są odporne na promieniowanie słoneczne.