Twój koszyk

Odprowadzanie deszczówki a redukcja kosztów zaopatrzenia w wodę

Czteroosobowa rodzina jest w stanie zużyć nawet około tysiąca litrów wody każdego dnia. To przekłada się na wysokość rachunków – opłaty za zużycie wody należą do najwyższych rachunków w gospodarstwie domowym. Woda jest niezbędna do wykonywania wielu domowych czynności – prania, sprzątania, kąpieli, przygotowania posiłków, mycia naczyń i podłóg, mycia samochodów czy podlewania przydomowego ogródka. Czy możliwe jest zmniejszenie wydatków na wodę? Jest to możliwe, jeżeli w gospodarstwie domowym zostaną zastosowanie rozwiązania pozwalające zbierać i wykorzystywać wodę opadową.

Jak można wykorzystać wodę opadową w gospodarstwie domowym?

Odprowadzanie deszczówki pozwala na spore oszczędności, ponieważ montaż specjalnego zbiornika może dostarczyć nawet 50% dziennego zapotrzebowania na wodę dla średniej wielkości gospodarstwa domowego. Wodę deszczową można wykorzystywać na wiele sposobów. Doskonale sprawdzi się między innymi do stosowania w pralkach automatycznych – taka woda jest miękka, w związku z czym nie ma ryzyka osadzania się kamienia, czyli jednej z najczęstszych przyczyn uszkodzenia tego typu urządzeń. Dodatkowo woda deszczowa do prania wymaga zastosowania mniejszej ilości proszku – to kolejna oszczędność wynikająca z wykorzystania wody opadowej.

Woda opadowa może być stosowana także do mycia i czyszczenia różnego rodzaju powierzchni i urządzeń (począwszy od posadzek domowych, a kończąc na samochodach). Deszczówka nadaje się również do podlewania przydomowego ogródka.
Redukcja kosztów zaopatrzenia w wodę jest możliwa pod warunkiem, że zbiornik na wodę Swimer (a dokładnie jego pojemność) zostanie odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa domowego.

Zbiornik na wodę deszczową – skuteczny sposób na oszczędności i ochronę środowiska

Zbieranie wody opadowej ma mnóstwo zalet – to rozwiązanie, które nie tylko ogranicza ilość ścieków produkowanych przez gospodarstwo domowe, ale również pomaga sporo zaoszczędzić dzięki ograniczeniu poboru wody z sieci wodociągowej. Warto wiedzieć, że w wielu gospodarstwach domowych, w których wykorzystywany jest zbiornik na deszczówkę, rachunki za pobór wody i odprowadzenie ścieków zmniejszyły się nawet o kilkadziesiąt procent. To najlepszy dowód na to, że zbieranie i ponowne wykorzystywanie wody opadowej jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem.
Odprowadzanie wody jest rozwiązaniem stosunkowo tanim. To tak naprawdę jednorazowy wydatek polegający na zakupie zbiornika opcjonalnie dodatkowej rury spustowej, ponieważ większość infrastruktury niezbędnej do odprowadzania wody już się w gospodarstwie domowym znajduje (opadowej (pokrycie dachowe, rynny).

Instalacja zbiornika na wodę opadową to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą zaoszczędzić na poborze wody i odprowadzaniu ścieków.