Twój koszyk

Nawadnianie trawnika i ogrodu deszczówką – jak podlewać ogród deszczówką?

Deszczówka to najskuteczniejszy sposób na podlewanie ogrodu. Jej pozyskanie jest bardzo proste i co najważniejsze – mamy ją za darmo. Kluczem do sukcesu jest stworzenie odpowiedniego rozwiązania technicznego, dzięki któremu możemy ją magazynować i wykorzystać w późniejszym czasie. Jak to zrobić?

Nawadnianie ogrodu deszczówką – dlaczego warto?

Deszczówka to naturalny sposób na podlewanie ogrodu. Dzięki niej rośliny są skuteczniej nawodnione, co ma przełożenie na efektywniejszy wzrost. Warto również dodać, że pozyskanie deszczówki nie obciąża krajowego systemu zagospodarowania wody, gdyż nie jest ona czerpana z instalacji przeznaczonych np. do zaspokojenia potrzeb spożywczych i przemysłowych ludności. Deszczówkę warto również pozyskiwać ze względu na:

  • możliwość wykorzystania jej do różnych zastosowań w gospodarstwie domowym,
  • dążenie do obniżenia rachunków za wodę,
  • troskę o środowisko naturalne.

Jak zatem należy pozyskiwać deszczówkę? Poniżej przedstawiamy przykłady kilku rozwiązań, które w efektywny sposób pomogą wykorzystać potencjał wód opadowych i pozwalają na efektywne nawadnianie trawnika.

Instalacja do nawadniania ogrodu deszczówką – warianty technologiczne

Istnieją różne warianty instalacji, dzięki którym można sobie pozwolić na nawadnianie trawnika za pomocą deszczówki. Jednym z nich jest zaprojektowanie instalacji kolektora, którego zadaniem będzie zbieranie wody z dachu. Następnie zostanie ona doprowadzona do zbiornika na wodę za pomocą rynien.

Ciekawym rozwiązaniem jest zbieranie wody pochodzącej z różnych utwardzonych powierzchni płaskich, w tym:

  • dróg wjazdowych,
  • tarasów,
  • balkonów itd.

Dzięki temu można jeszcze efektywniej wykorzystać dostępną deszczówkę.

Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym magazynować wodę deszczową jest wykorzystanie pojemników naziemnych o relatywnie dużej powierzchni. Niestety, takie rozwiązanie jest nieopłacalne, gdyż ilość pozyskanej w ciągu pojedynczych opadów wody nie przekroczy kilkunastu litrów.

Jak magazynować wodę deszczową do podlewania ogrodu?

Podlewanie ogrodu deszczówką zmagazynowaną wcześniej w zbiorniku to luksus, dzięki któremu oszczędzamy wodę dostępną w instalacjach wodnych. Jak to zrobić? W tym celu wykorzystuje się kilka rodzajów pojemników na wodę deszczową.

  1. Zbiornik na deszczówkę naziemny – to najprostszy wariant pojemnika na deszczówkę. Można go postawić w dowolnym miejscu, wcześniej zabezpieczając przed przewróceniem na skutek wiatru. Warto jednak pamiętać, że taki zbiornik nie może znajdować się w miejscu narażonym na działanie mrozu, gdyż znajdująca się wewnątrz woda może zamarznąć.
  2. Zbiornik na deszczówkę podziemny – to rozwiązanie, dzięki któremu można zabezpieczyć wodę przed skutkami zamarzania. Warunek jest jeden – montuje się je najczęściej do 50 cm pod ziemią. W przeciwnym razie nacisk gruntu znajdującego się nad zbiornikiem może być zbyt duży.

W naszej ofercie znajdują się również najazdowe zbiorniki na deszczówkę. To specjalnie wzmocnione konstrukcje, które można usytuować w miejscach, w których występuje szczególnie duże obciążenie (np. przejeżdżających nad zbiornikiem pojazdów). To idealne rozwiązanie w instalacjach, które zbierają wodę z podjazdów lub parkingów. Zbiorniki najazdowe charakteryzują się zwiększoną nośnością, która wynika z zastosowania specjalnego, wzmocnionego stropu pojemnika.

Reasumując, podlewanie ogrodu deszczówką to dobry krok w stronę oszczędnego gospodarowania wodą. Wybierając zbiornik o odpowiednio dużej pojemności, można zaopatrywać się w wodę przez całą wiosnę, lato i jesień.