Twój koszyk

Jak przechowywać nawozy płynne?

Nawozy płynne wymagają odpowiedniego przechowywania, chociażby ze względu na fakt, iż większość z nich zawiera w swoim składzie substancje potencjalnie niebezpieczne. Dodatkowo należy chronić je przed zbyt niskimi temperaturami, tak aby nie utraciły swoich właściwości.

W jakich pomieszczeniach przechowywać nawozy płynne?

Magazynowanie nawozów płynnych powinno mieć miejsce w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi przynajmniej 5 stopni Celsjusza. Niskie temperatury mogą wywoływać reakcje chemiczne oraz fizyczne, które wpływają na właściwości konkretnego produktu. Najczęściej nawozy przechowujemy w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo. Warto umieścić w nich termometr, dzięki któremu kontrolowanie temperatury będzie o wiele prostsze. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście termostat, za pomocą którego możemy ustawić optymalną temperaturę, jaka powinna panować we wnętrzu magazynu, jednak takie rozwiązanie sprawdza się wyłącznie w przypadku ogrzewanych pomieszczeń.

Zbiorniki do nawozów płynnych

Zbiorniki na nawozy płynne muszą spełniać określone normy i standardy. Należy pamiętać, że muszą one stanowić odpowiednie zabezpieczenie dla samego płynu. Z jednej strony chronią właściwości nawozu, z drugiej strony nie doprowadzają do powstawania wycieków. Wysokiej jakości zbiornik na nawóz zwykle wykonany jest z polietylenu, który kosztuje mniej, niż stal. Dodatkowo powinien on posiadać certyfikat jakości. Niektóre modele wyposażone są również w pewne udogodnienia, takie jak na przykład linia napełniająca czy właz rewizyjny. Ułatwiają one pracę z nawozem, lecz jednocześnie ich cena jest nieco wyższa, niż w przypadku zwykłych zbiorników.

Zabezpieczenie miejsca przechowywania nawozów płynnych

Nie ulega wątpliwości, że zbiornik na RSM musi spełniać konkretne normy oraz posiadać atesty. Niemniej jednak sami musimy także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie miejsca, w którym będzie on przechowywany. Dobrze, aby drzwi magazynu były zamykane na klucz, do którego dostęp będą miały wyłącznie osoby uprawnione. Dodatkowo powinny być one oznakowane tak, aby nie nawet osoby postronne miały świadomość, że w środku znajdują się substancje potencjalnie niebezpieczne. Pamiętajmy, że niezwykle istotne jest wietrzenie powierzchni magazynowej, jednocześnie nie dopuszczając do tego, aby temperatura wewnątrz pomieszczenia spadła poniżej 5 stopni. Pozwala to uniknąć gromadzeniu się szkodliwych dla ludzkiego organizmu oparów, a także nadmiernej wilgoci.