Twój koszyk
zbiornik na wodę deszczową

Jak odzyskiwać wodę deszczową?

O tym, że nie należy oczyszczonej wody wodociągowej używać do podlewania kwiatów, wie prawie każdy z nas. Niestety jednak, lenistwo i brak możliwości sprawnego zbierania deszczówki powoduje, że uparcie podstawiamy konewkę pod kran i wlewamy do niej oczyszczoną, zdatną do picia wodę. A następnie, wędrujemy do rabatki kwiatowej, która w czasie gorącego lata, podobnie jak ludzie i zwierzęta, wołają o życiodajne nawilżenie. Zdecydowanie jednak należy zaniechać tego zwyczaju i zainwestować w systemy do zbierania deszczówki. Nie tylko z dachu, ale również z innych źródeł. Jak zbierać taką wodę opadową i nie wydać przy tym mnóstwa pieniędzy na modernizację i przystosowanie przydomowej przestrzeni?

​ Zbieranie wody opadowej z dachu

Jednym z najbardziej powszechnych, najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na pozyskiwanie dużej ilości wody deszczowej jest gromadzenie jej w zbiorniku wodnym, usadowionym pod rynnami. Dzięki temu, zbierana jest woda opadowa, spływająca w czasie deszczu z dachu. Aby woda, która obmywała dach była możliwie jak najmniej zanieczyszczona, warto zainstalować specjalne filtry u wylotu rynien. Trzeba bowiem wiedzieć, że sama woda opadowa jest czysta i nadaje się nawet do zmywania naczyń lub do prania albo do czyszczenia podłóg w domu. To, co powoduje, że znacznie się zanieczyszcza i przez to przez wielu kojarzona jest jako niezbyt zdatna do użytku w gospodarstwie domowym, to pył, kurz, odchody zwierząt i inne zanieczyszczenia, które osiadają na dachowce i w rynnach. Bezpieczne używanie deszczówki jest niemożliwe jedynie wtedy, gdy poszycie dachu zrobione jest z azbestu (eternit) lub z gongu bitumicznego. Z tego powodu większość altanek ogrodowych jest wyłączona z przydomowego systemu zwrotnego odzyskiwania wody z opadów.

​ Zbiorniki na deszczówkę wkopane w ziemię

Zbiornik na wodę deszczową może zostać wkopany w ziemię – wtedy, dzięki ograniczeniu światła i obniżeniu temperatury, rozwijające się w wodzie glony i inne drobnoustroje będą miały znacznie gorsze warunki do życia. Na czas, gdy opady będą tak duże, że zbiornik na wodę Swimer nie będzie w stanie pomieścić całej zebranej wody, warto zainstalować w gruncie specjalny system rozsączania. Skrzynki i tunele drenażowe są doskonałym sposobem na użyźnienie gleby na działce i mogą służyć nam zdecydowanie lepiej niż żwir.

​ Woda deszczowa do zmywania i do prania

Bardzo dobrym pomysłem jest też podłączenie pralki oraz zmywarki do systemu zbierającego wodę. Dzięki temu, że deszczówka nie jest tak twarda jak woda z sieci wodno-kanalizacyjnej, uzyskamy lepsze efekty prania i zmywania oraz nie obciążymy kamieniem urządzeń tak jak dzieje się w sytuacji ciągłego używania wody z sieci.